Implantologia Stomatologiczna
Curriculum

Szkolenie "Implantologia Stomatologiczna - Curriculum" jest cyklem 4 dwudniowych kursów, których celem jest przygotowanielekarzy klinicystów do samodzielnego prowadzenia leczenia implantoprotetycznego w warunkach gabinetu stomatologicznego. Współczesne wymagania stawiają przed implantologami szereg wyzwań związanych z bezpiecznym i przewidywalnym wykonywaniem zabiegów również u Pacjentów ze znacznym deficytem kości wyrostka zębodołowego. Z kolei wysokie wymagania estetyczne generują potrzebę posiadania przez lekarzy wysokich kompetencji w zakresie zabiegów na tkankach miękkich jamy ustnej oraz umiejętności doboru najwłaściwszych rozwiązań implantoprotetycznych, spośród szerokiej gamy suprastruktur ruchomych i stałych oraz przykręcanych i cementowanych. Ponadto stały rozwój technologiczny stawia wymagania znajomości zarówno klasycznych protokołów postępowania klinicznego w wykonawstwie rozwiązań implantoprotetycznych, jak również wdrażania w praktyce rozwiązań cyfrowych.

Dlatego też program szkolenia podyplomowego „Implantologia Stomatologiczna –Curriculum” został tak skonstruowany, aby lekarze w stosunkowo krótkim czasie zdobyli wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie nie tylko zabiegów wprowadzania implantów zębowych, ale również procedur augmentacyjnych, podnoszenia dna zatoki szczękowej oraz szeroko pojętej implantoprotetyki. Program czterech dwudniowych zjazdów pokrywa wszystkie te zagadnienia. Lekarze, którzy posiadają już pewne doświadczenie w określonych obszarach implantologii nie muszą uczestniczyć we wszystkich modułach, ale wybrać tylko zjazdy, których tematyka odpowiada ich potrzebom edukacyjnym.

Każdy dzień szkolenia składa się z części teoretycznej oraz kilkugodzinnych ćwiczeń praktycznych na specjalnych fantomach lub preparatach zwierzęcych, podczas których uczestnicy szkolenia pod okiem doświadczonego klinicysty będą uczyć się krok-po-kroku podstawowych i zaawansowanych procedur zabiegowych związanych ze współczesną implantologią i implantoprotetyką.

Lekarze, którzy będą chcieli kontynuować swoje kształcenie w zakresie implantologii stomatologicznej na jeszcze bardziej zaawansowanym poziomie, będą mieli możliwość uczestniczenia od września 2020 w studiach podyplomowych „Implantologia Stomatologiczna” organizowanych na Wydziale Medycznym GWSH. Wszystkie 4 moduły będą wliczały się do programu studiów podyplomowych.

Podczas całego szkolenia oraz do roku po jego zakończeniu kursanci będą mieli możliwość konsultowania swoich przypadków z doświadczonym implantologiem, który bezpłatnie pomoże w ustaleniu planu leczenia, doborze odpowiednich technik operacyjnych i procedur implantoprotetycznych. Ten rodzaj współpracy umożliwi bezstresowe i bezpieczne wprowadzenie implantologii do codziennej praktyki stomatologicznej.

Zjazd nr 1.

Implantologia stomatologiczna - diagnostyka oraz podstawowe zabiegi implantacyjne

Czas trwania: sobota i niedziela od 9.00 do 16.00 (20 godz.)

Dla kogo?

Kurs przeznaczony jest dla lekarzy pragnących rozpocząć leczenie implantoprotetyczne Pacjentów oraz tych, którzy mają już doświadczenie w asystowaniu do zabiegów implantacyjnych lub wprowadzaniu pierwszych implantów.

Czego się nauczysz?

Program:

Część teoretyczna:

Część praktyczna:

1.Chirurgia tkanek miękkich - ćwiczenia na preparatach zwierzęcych:
a) Technika płatowa i bezpłatowa postępowania z tkankami miękkimi

b) Sposoby preparowania płata dostępowego do wprowadzania implantów zębowych

c) Zamknięcie rany pozabiegowej

2. Preparowanie łoża i wprowadzanie implantów zębowych

 

Zjazd nr 2.

Podstawowe procedury augmentacyjne w implantologii stomatologicznej oraz implantacje natychmiastowe i wczesne

Czas trwania: sobota i niedziela od 9.00 do 16.00 (20 godz.)

Dla kogo?

Kurs przeznaczony jest dla wszystkich lekarzy, którzy chcą w bezpieczny i przewidywalny sposób prowadzić leczenie implantoprotetyczne w większości przypadków klinicznych. Znajomość procedur augmentacyjnych jest niezbędna dla wszystkich lekarzy zajmujących się implantologią, gdyż u znacznej liczby Pacjentów,  którzy mogliby być kwalifikowani do leczenia implantoprotetycznego, napotyka się na problemy deficytu tkanek twardych i miękkich jamy ustnej. Umiejętność radzenia sobie z tymi zagadnieniami rozwiązuje znaczną część problemów funkcjonalnych i estetycznych, z którymi musi zmierzyć się współczesna implantologia stomatologiczna.

Czego się nauczysz?

1. Jak zaplanować leczenie implantoprotetyczne w warunkach deficytu tkanek twardych wyrostka zębodołowego oraz tkanek miękkich jamy ustnej.

2. W jaki sposób przeprowadzić procedury augmentacyjne, aby uzyskiwać maksymalnie przewidywalne wyniki leczenia.

3. Jak dobrać odpowiednie materiały augmentacyjne lub wykorzystać własną kość Pacjenta.

5. W jaki sposób prowadzić preparację łoża dla implantu, aby w warunkach wąskiego wyrostka zębodołowego uzyskać właściwą stabilizację pierwotną implantu.

6. Jak postępować z tkankami miękkimi jamy ustnej, aby uzyskać dobry efekt estetyczny oraz stabilne wyniki leczenia w długich okresach.

7. Jak zaplanować i przeprowadzić implantacje natychmiastowe i wczesne.

Program:

Część teoretyczna:

1. Planowanie leczenia implantoprotetycznego w warunkach deficytu tkanek twardych i miękkich.

2. Wybór technik augmentacyjnych z wykorzystaniem preparatów kościozastępczych i błon zaporowych.

3. Techniki chirurgiczne "bone splitting" i " bone spreading"

4. Postępowanie z tkankami miękkimi podczas zabiegów augmentacji i implatacji, podczas zabiegów odsłaniania implantów oraz po wykonaniu uzupełnienia protetycznego.

5. Implantacje natychmiastowe i wczesne.

Część praktyczna:

1.Chirurgia tkanek miękkich podczas augmentacji, implantacji i odsłaniania implantów - ćwiczenia na preparatach zwierzęcych:
a) Cięcia tkanek miękkich podczas augmentacji i implantacji

b) Wolne i uszypułowane przeszczepy tkanek miękkich stosowane podczas procedur augmentacyjnych

c) Postępowanie z tkankami miękkimi podczas zabiegów odsłaniania implantów: wycięcie tkanek miękkich, płat zrolowany, dowierzchołkowe przesunięcie płata, cięcie "M"

2. Techniki "bone spreading" i "bone splitting"

3. Implantacje natychmiastowe i techniki augmentacyjne z wykorzystaniem materiałów kościozastępczych i błon zaporowych - ćwiczenia na fantomach 

 

Zjazd nr 3.

Podnoszenie dna zatoki szczękowej, czyli "sinus lift"

Czas trwania: sobota i niedziela od 9.00 do 16.00 (20 godz.)

Dla kogo?

Kurs przeznaczony jest dla lekarzy, którzy pragnęliby rozszerzyć swoje umiejętności o bezpieczne prowadzenie zabiegu chirurgicznego podniesienia dna zatoki szczękowej metodą otwartą lub zamkniętą.

Czego się nauczysz?

Program:

Część teoretyczna:

Część praktyczna - zajęcia fantomowe

1. Preparowanie płata dostępowego tkanek miękkich do podniesienia dna zatoki szczękowej metodą otwartą.

2. Preparacja okna kostnego z wykorzystaniem systemu piezosurgery lub dedykowanego systemu narzędzi rotacyjnych.

3. Preparacja błony śluzowej zatoki szczękowej.

4. Założenie błon zaporowych oraz wprowadzenie materiału kościozastępczego w zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej metodą otwartą.

5. Szycie chirurgiczne zapewniające szczelną adaptację i redukcję napięcia tkanek miękkich po zabiegach podniesienia dna zatoki szczękowej.

6. Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą zamkniętą.

Zjazd nr 4.

Implantoprotetyka

Czas trwania: sobota i niedziela od 9.00 do 16.00 (20 godz.)

Dla kogo?

Kurs przeznaczony jest dla wszystkich lekarzy, którzy chcą prowadzić leczenie implantoprotetyczne Pacjentów z uwzględnieniem odtworzenia funkcji układu stomatognatycznego oraz estetyki. Olbrzymi wybór rozwiązań protetycznych sprawia, że podjęcie decyzji dotyczącej sposobu odtworzenia uzębienia jest niejednokrotnie bardzo trudne. Kurs ma na celu przedstawienie uczestnikom stosowanych rozwiązań implantorptoetycznych zarówno stałych, jak i ruchomych oraz protokołów postępowania w najczęstszych sytuacjach klinicznych.

Czego się nauczysz?

1. Projektowania rozwiązań implantoprotetycznych dostosowanych do określonych sytuacji klinicznych.

2. Właściwego doboru dostępnych komponentów implantoprotetycznych.

3. Prawidłowego wykorzystywania standardowych, indywidualizowanych i indywidualnych łączników protetycznych.

5. Sprawdzonych protokołów postępowania klinicznego w wykonywaniu przykręcanych i cementowanych suprastruktur implantoprotetycznych.

6. Stosowania rozwiązań „overdenture” opartych na implantach.

7. Pobierania wycisków metodą łyżki otwartej i zamkniętej w postępowaniu implantoprotetycznym.

8. Wykorzystania skanera wewnątrzustnego w cyfrowych protokołach implantoprotetycznych.

9. Montażu komponentów implantoprotetycznych i bezpiecznych protokołów cementowania koron i mostów opartych na implantach.

Program:

Część teoretyczna:

1. Konstrukcje implantoprotetyczne stosowane w rehabilitacji układu stomatognatycznego.

2. Przykręcane i cementowane suprastruktury implantoprotetyczne.

3. Rozwiązania typu „overdenture”.

4. Komponenty implantoprotetyczne ze szczególnym uwzględnieniem łączników standardowych, indywidualizowanych i indywidualnych.

5. Konwencjonalne i cyfrowe protokoły postępowania klinicznego w wykonawstwie różnych typów rozwiązań implantoprotetycznych.

6. Zasady projektowania prac implantoprotetycznych.

Część praktyczna: